ثبت نام و انتخاب واحد ترم تابستان98

همان طور که می دانید در نظام جدید ثبت نام و انتخاب واحد دانش آموزان ابتدا می بایست در سناد صورت گرفته و سپس به دانا منتقل شوند. اما این روند برای دوره تابستان و انتخاب واحد دروس افتاده مقداری با ثبت نام ضمن سال متفاوت می باشد.

لذا توجه شما عزیران را به موارد ذیل مطوف می دارد:

از آن جایی که ثبت رشته و پایه، در دوره تابستان فعال شده است لذا برای انجام این کار به موارد ذیل توجه نمایید:

1- از بخش ثبت نام و سازماندهی مدرسه مدیریت رشته و پایه را انتخاب و کلیه رشته ها و پایه هایی را که برای دوره تابستان نیاز است تعریف نمایید. (ممکن است بعضی از رشته ها دانش آموز افتاده نداشته باشد پس لزومی به تعریف کردن وجود ندارد)

2-   با مراجعه به بخش مدیریت کلاس درس های تابستان و انتخاب سال و دوره و سپس کلیک بر روی جستجو مشاهده خواهید کرد که کلیه دروس در همه پایه ها و رشته ها قابل مشاهده هستند. در این مرحله شما می بایست برای همه دروس نسبت به تعریف کلاس اقدام نمایید.

نکته1: برای هر درس می بایست 2 کلاس تعریف شود:

1) کلاس حضوری

2) کلاس غیر حضوری

نکته2: در تابستان ضرورتی ندارد مانند ضمن سال (مثلا اگر در صمن سال 3 کلاس انسانی داشته اید) به تعداد کلاس های هر رشته کلاس تعریف شود. به عبارت دیگر برای هر درس فقط 1 کلاس حضوری و 1 کلاس غیر حضوری کفایت می کند.

نکته3: در تکمیل نکته دوم در دروس مشترک همه رشته ها (مثلا زبان انگلیسی) باز هم فقط تعریف 1 کلاس حضوری و 1 کلاس غیر حضوری کافی است.

3-  بعد از تعریف کلاس می توانید بر روی عنوان درس کلیک نمایید تا کلاس های تعریف شده را مشاهده نمایید. در این بخش می توانید نسبت به ویرایش کلاس از لحاظ حضوری یا غیر حضوری بودن یا ویرایش نام کلاس و یا حتی حذف کلاس اقدام نمایید.

نکته: نام کلاس را همان نام درس انتخاب نمایید برای راحتی کار نام درس را از بالا کپی و در قسمت مربوطه پیست (رونوشت) نمایید.

4- بعد از تعریف کلاس برای کلیه دروس مورد نظر نوبت به انتخاب واحد برای دانش دانش آموزان می رسد. برای انجام این کار حتما به موارد ذیل توجه نمایید:

الف) دانش آموز در درس مربوطه دارای نمره زیر 10 (مردود) باشد.

ب) متقاضی شرکت در امتحانات نوبت تابستان باشد.

ج) متقاضی استفاده از تکماده در آن درس نباشد (البته به شرط داشتن شرایط) .

5-  برای انجام این کار در سناد به قسمت ثبت نام و سازماندهی مدرسه رفته و عنوانانتخاب درس تابستان را لمس می نماییم. سپس بخش های مورد نظر اعم از سال تحصیلی، نوبت تحصیلی، پایه و رشته را انتخاب و بر روی کلمه جستجو کلیک می نماییم.

نکته قابل توجه1: در این قسمت اسامی کلیه دانش آموزان مدرسه قابل مشاهده می باشند.

6- برای این که بتوانید دروس دانش آموزان را مشاهد و انتخاب واحد نمایید فقط کافی است که بر روی نام دانش آموز مورد نظر کلیک نمایید. بعد از مشاهده دروس می توانید به انتخاب واحد بپردازید. برای این کار از بخش عملیات، بر روی فلش موجود در کنار عملیات کلیک کرده و نوع ثبت نام را انتخاب نمایید. در پنجره جدید کلاس را انتخاب و دکمه ثبت را لمس نمایید.

نکته قابل توجه2: در این قسمت کلیه دروس دانش آموزان قابل رویت هستند (دروس دهم برای دانش آموزان پایه دهم) و (دروس دهم همراه با دروس یازدهم برای دانش آموزان پایه یازدهم) و (دروس همه پایه ها برای دانش آموزان پایه دوازدهم) پس می توانید کلیه دروس افتاده را را برای دانش آموزان از هر پایه ای که هستند انتخاب نمایید.

تذکر: متاسفانه دروس اختیاری (تفکر و سواد رسانه ای – هنر – کارگاه کارآفرینی و تولید) در این قسمت قابل مشاهده نیستند لذا اگر دانش آموزی در این دروس نمره مردودی داشته باشد فعلا قابل انتخاب نیست.

=======================================================

توجه های ویژه: 

توجه اوّل: نسبت به انتخاب واحد حضوری یا غیر حضوری دقت لازم به عمل آید چون همین انتخاب واحد در دانا دریافت می شود.

توجه دوم: دانش آموزی که در نظر دارد یک درس یا دو دروس را برای تبصره ذخیره نمایید در  سامانه سناد آن درس یا دروس نباید برای وی انتخاب شوند.

توجه سوم: سقف انتخاب واحد رعایت شود. در تابستان در مجموع می توان 35   واحد انتخاب نمود، از این مجموع 10 واحد می تواند به صورت حضوری و مابقی به صورت غیر حضوی باشد.

توجه چهارم: با انجام انتخاب واحد برای دانش آموزان خود به خود کلاس بندی نیز صورت می گیرید، یعنی دیگر نیاز نیست در رابطه با کلاسبندی کاری انجام داد. اما برای اطمینان از این امر می توانید از قسمت کلاس درس ها روی لیست کلیک نموده و اسامی را مشاهده کنید.

توجه پنجم: برای دروس مشترک نیاز نیست برای هر رشته یک کلاس تعریف شود. مثلا درس زبان انگلیسی که مشترک همه رشته ها می باشد کافی است فقط یک کلاس تعریف شود.

توجه ششم: بعد از انتخاب واحد مجددا روی نام دانش آموز کلیک کرده و دروس انتخاب شده را مشاهده نمایید. در این قسمت از روی رنگ درس انتخاب شده می توانید نوع درس، حضوری را غیر حضوری و یا حتی انتخاب نشده را تشخیص دهید.

توجه هفتم: بعد از انتخاب واحد برای کلیه دانش آموزان خروجی دفتر آمار نیز آماده دریافت می باشد اما بهتر است قبل از چاپ آن کلیه مشخصات فردی و آدرس ها ز نظر درستی بررسی شوند.

و در نهایت تذکرات ویژه:

1) قبل از شروع نوبت تابستان حتما از این که دیگر هیچ تغییری نخواهید داشت اطمینان حاصل فرمایید.

2) قبل از شروع نوبت تابستان حتما یک ذخیره تهیه نمایید.

3) با شروع ترم تابستان می توانید اطلاعات را از سناد دریافت نمایید.

با تشکر از وبلاگ علی ترکاشوند